21 maja odbyło się w Słupsku spotkanie z doktorem Markiem Kaczmarzykiem pt.: „Jeśli chcemy zrozumieć dziecko (ucznia), musimy zrozumieć jego wyjątkowość”. Organizowane przez Wydawnictwo Dobra Literatura, we współpracy ze słupskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, otwierało cykl wykładów i rozmów z cenionymi ekspertami w ramach programu „Nadmorskie Inspiracje. Rodzice i nauczyciele sprzymierzeńcami”.
Owocem wizyty Marka Kaczmarzyka jest bardzo ciekawy wywiad przeprowadzony przez blog Zmianymamy. Dotyczy on zmian jakie zachodzą u nastolatków wraz z procesem dojrzewania:
Neuronauki mogą dać dużo ulgi rodzicom, którzy zderzają się z tym, że nagle zamiast swojego dziecka w ich w domu pojawia się kosmita.
W neurobiologii są odpowiedzi na pytania które nas nurtują, męczą i przeszkadzają. Nastolatek jest tego bardzo dobrym przykładem. Gdy nasze dzieci mają 11-12 lat, zamieniają się w kosmitów. Wszyscy rodzice wiedzą, co się dzieje, gdy ten potwór, kosmita nagle zaczyna nam chodzić po domu i jak bardzo chcemy, żeby on na powrót zmienił się w nasze dziecko. A on zmienić się nie chce, nie może i wydaje nam się, że to jest kwestia jego krnąbrności, a tak naprawdę neurobiologia rozwojowa podpowiada nam, że to nie jest żadna krnąbrność, bunt czy niechęć tylko to jest etap rozwojowy.
Cały wywiad można przeczytać TUTAJ.