„Cyfrowa demencja” – nr 1 w naszej księgarni!

Cyfrowa demencja

Książka „Cyfrowa demencja” pomimo, że nie jest nowością wciąż cieszy się ogromną popularnością.

W swojej książce Manfred Spitzer opisuje wgląd, istotę i przyczyny zjawiska jakim jest „Cyfrowa demencja”. W brew pozorom nie dotyczy ono choroby dotykającej starszych osób. Jest to określenie, którego przed kilku laty użyli południowokoreańscy lekarze do opisania symptomów chorobowych – zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Są one skutkiem niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych.

 

Manfred Spitzer brzmi bardzo wiarygodnie. Nie uprawia demagogii polityków opłacanych przez producentów sprzętu komputerowego. Nie snuje wizji opartych na niczym; na śmiesznym w gruncie rzeczy przekonaniu, iż maszyny pomogą młodym mózgom się rozwinąć. Autor nie jest przeciwny rozwojowi technologii informatycznych i informacyjnych. Każe na nie spojrzeć z dystansu – nie mamy go już my, zainfekowani wiarą we wspaniałą zdobycz dziejów dorośli. W jaki sposób mamy chronić dzieci przed zgubnym wpływem czegoś, co zupełnie bezzasadnie nazywane jest narzędziem służącym do ich rozwoju?
Blog Krytycznym Okiem

 

Kilka lat temu dzięki Wydawnictwu Dobra Literatura na rynku pojawiła się kolejna książka autorstwa Manfreda Spitzera – „Cyberchoroby”.

Cyberchoroby

Cyfryzacja naszej codzienności prze naprzód ogromnymi krokami – z tragicznym skutkiem dla naszego zdrowia. Dawniej internet służył swobodnej wymianie informacji. Dziś zamienił się w światową dzielnicę czerwonych latarni i potwora inwigilacji.
Psychiatra, uznany badacz mózgu,  prof.  Manfred Spitzer, na podstawie współczesnych badań naukowych pokazuje, że taki rozwój wypadków jest zagrożeniem dla każdego z nas. Szczególnie narażone  są dzieci i młodzież, ponieważ zakłócone zostają ich procesy rozwojowe.
Oddając mediom cyfrowym kontrolę nad wszystkimi sferami naszego życia, godzinami grając w gry online czy wsiąkając w internetowe sieci społeczne, zapadamy na cyberchoroby.